اسباب بازی برای کودکان، خارجی بهتره یا ایرانی؟

اسباب بازی یک کالای فرهنگی است. این موضوع را عروسک باربی، عروسک پرادا با مجموعه ای از لباس ها و وسایل زندگی اش که به وفور در فروشگاه های اسباب بازی یافت می شود، ثابت می کند. علاقه مندی به این عروسک لاغر و موبلوند تا اندازه ای است که مطالعات نشان می دهد دختران، دختر ایده آل خود را براساس ویژگی های باربی توصیف می کنند.
پوپت هواپیما بلوباکس Blue Box
 بعضی از محققان این را به عنوان مدرک مورد استفاده قرار می دهند تا نشان دهند عروسک های باربی زنان را تشویق می کنند تا گرسنگی بکشند و هیکل شان راشبیه باربی کنند.

 برخی محققان می گویند عروسک باربی مسئول برخی عمل های زیبایی است. اما به هرحال مطالعه گسترده ای انجام نشده که به طور قطعی نشان دهد بازی با عروسک های باربی چه میزان احترام به خود را پایین می آورد یا آشفتگی ها در خوردن را افزایش می دهد.
 ولی تاثیر این عروسک بر شکل ظاهری و نحوه تغذیه زنان و دختران عصر جدید بسیاری بدیهی است. اسباب بازی های دیگر هم در حد خود بر شخصیت کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان اثر می گذارند.
 دختر و پسر فرقی ندارد، مهم این است که اسباب بازی چیکو ها بر روح و روان و حتی زندگی آینده کودکان ما تاثیر شگرف می گذارند. هر چقدر باربی برای دختر ها مهم و قابل اعتناست، بن تن و مرد عنکبوتی هم برای پسر بچه ها مهیج است.
برای این که در جریان چند و چون تاثیر اسباب بازی های وارداتی و قهرمان های محبوب کارتونی و فانتزی قرار بگیرید، پای صحبت های دکتر مسعود آبیار، روان شناس و استاد دانشگاه نشستیم تا درباره راهکارهای انتخاب اسباب بازی بیشتر بدانیم.