اشتباهاتی در عدم تغییر دکوراسیون

یکی از تصورات غالب در اذهان عمومی در خصوص مسأله تغییر دکوراسیون منازل و طراحی داخلی، تجملی بودن آن است. بسیاری از مردم، این امر را یک هزینه اضافی قلمداد می کنند.
داریوش صباحی متخصص دکوراسیون داخلی در این زمینه می گوید: طراحی منزل و دکوراسیون، یک هزینه اضافی نیست بلکه اقدامی فنی در جهت بهبود فضا و مدیریت بر فضایی است که در آن زندگی کرده و از آن استفاده می کنیم. طراحی داخلی، کاری تجملی و اضافی نیست بلکه یک نیاز است که دانش و مهارت خاصی می طلبد. زمانی هزینه اضافی است که کار طراحی، دقیق نباشد؛ یعنی تغییردادن های بی مورد و بی اثر که بر اثر بی دانشی صورت می گیرند، با یک طراحی مناسب می توان در بسیاری امور صرفه جویی و از برخی هزینه ها جلوگیری کرد.

Image result for ‫دکوراسیون‬‎
ظهوریان نیز طراحی داخلی را نیازمند به هزینه های بالا نمی داند؛ وی معتقد است می توان با تغییر رنگ یک دیوار سالن، تعریض پرده، بازسازی و تعمیر اشیاء قدیمی به گونه ای دیگر و چیدمان اثاثیه، فضای داخلی یک خانه را متحول ساخت که این مهم در تخصص طراحان داخلی است که درک درستی از رنگ، نرم، ریتم، تناسب، توازن و سایر عناصر بصری دارند. البته در این میان سلیقه ها و علائق ساکنان خانه را نیز باید در نظر گرفت چون این تغییر و تحول، نقش بسزایی در روحیه آنها دارد.پس طراحی داخلی همیشه لزوماً با یک هزینه گزاف همراه نیست؛ گاهی حتی می توان با تغییر دادن مکان بعضی از عناصر، یک فضا را کاملاً بهینه کرد.


● اثرات روانی و درمانی
در حالت کلی تاثیر طراحی داخلی به دو صورت است. یکی تاثیر طراحی بر خود فضای مورد طراحی و دیگری تاثیر طراحی فضا روی افراد است. به طور قطع، افرادی که در فضای داخلی منزل بیشترین زمان را سپری می کنند، بیشترین تاثیرپذیری را نیز دارا هستند. زنان خانه دار و فرزندان کوچک به نوعی بیشترین زمان خود را در خانه می گذرانند که در نتیجه آن بیشتر تحت تاثیر فضای محیطی که در آن قرار گرفته اند، هستند.
رضا دولتیار- روان شناس و استادیار دانشگاه- در مورد اثرات درمانی طراحی داخلی می گوید: در برخی مواقع با تغییر چیدمان منازل می توان برخی بیماری ها را درمان کرد. گاهی در مورد بیماران افسرده، از اطرافیان خواسته می شود که در دکوراسیون منزل تغییر و تحول ایجاد کنند تا با استفاده از اثرات درمانی آن بتوان در بهبود وضعیت بیمار حرکت کند. استفاده از رنگ ها و جنس ها هم در این زمینه مؤثر است که هر کدام می توانند القاعات خاصی را داشته باشند. به عنوان مثال، فرفورژه حسی از سختی و سرما و مصنوعی بودن می دهد در حالی که چوب حسی از طبیعت را منتقل می کند.
علاوه بر این طراحی دکوراسیون و فضای مناسب در درمان برخی بیماری های کودکان نیز کاربرد دارد که از طریق آن می توان کودکان بیش فعال را نرمال و کودکان کم تحرک را پرتحرک کرد.آتوسا نصر- کارشناس ارشد گرافیک و مدرس دانشگاه تهران- نیز در مورد اهمیت طراحی داخلی و اثرات آن بر محیط خانه و افراد می گوید: اهمیت لزوم مقوله طراحی فضاهای داخلی به حدی است که می تواند از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. با دو طراحی مختلف از یک فضای یکسان می توان آن فضا را برای دو منظور مختلف، مناسب کرد. طراحی فضای داخلی اهمیت واقعی خود را نشان داده است. با چیدمان مناسب در منزل هم پدر و مادر می توانند فضای موردنظر خود را داشته باشند و هم کودک در فضایی مناسب با شرایط روحی و سنی خود به سر برد.