انگشترهایی که سن و سال نمی شناسند

همه انگشترهایی که در هنرکده محمد پیدا می شود،کار دست است و برای آماده سازی هر کدام شان چیزی حدود ۲-۳ ماه زمان صرف می شود و همین دست ساز بودن است که باعث می شود ارزشی دو چندان پیدا کنند به گفته کارشناس مشتزیان این انگشترها و به طور کلی زیورآلات اعن آدم های عادی هستند ک هبرای زینت شخصی دنبال خرید چنین جواهراتی هستند و هم کلکسیون دارها. او در این زمینه توضیح می دهد: «گذشته از این زیورآلات در ایران بیش از سه هزار سال قدمت دارد، فعالیت حکاکی هم قدمت طولانی دارد که باعث ضده برای آن زمینه کلکسیونس شکل بگیرد و کسانی علاقه مندبه جمع آوری آن باشند؛ از زمان میرزاطاهر خوشنویس که حکاکی ها با چکش و قلم انجام می شده تا زمان معاصر که هنرمندانی چون محسن کریمی و جواد حیدری به وسیله پرس این کار را انجام دهند. ارزش این کار هم دقیقا به همین برمی گردد که همه کارها به وسیله دست انجام می شود.»

 عقیق؛پسند مذهبی ها
«مذهبی ترها عقیق را بیشتر می پسندند مخصوصا عقیق یمانی که در احادیث سفارشات زیادی در مورد آن شده است. بعد از عقیق در کشورهای اسلامی، سنگ فیروزه به ویژه فیروزه نیشابوری طرفداران بیشتری دارد. البته زمرد کلمبیا و انواع دُر نجفی هم جزو اولویت های بعدی مشتریان هستند. البته جذابیت رنگ ها هم در انتخاب خریداران بی تاثیر نیست؛ بعد از رنگ سرخ، سبز دوستداران بیشتری دارد، هر چه سبز تیره ای که این روزها در بازار به چشم می خورد، رنگ سبز هندی است نه سبز یمانی. سبز یمانی رنگ خاصی دارد و با قرار دادن آن جلوی نور آفتاب قابل تشخیص خواهد بود که معمولا امروزه فروشگاه های خیلی خیلی کمی این سنگ را عرضه می کنند.»
 حکاکی های ۱۰میلیون تومانی!
اگر اهل دست کردن انگشتر هدیه نقره باشید حتما اعدادی را که روی برخی انگشترها حکاکی شده ، دیده اید. کارشناس ما در مورد این عددها و معنا و مفهوم شان این گونه توضیح می دهد: «برای اینکه نقره استحکام خوبی داشته باشد تا بتوان به آن شکل داد مجبورند آن را با آلیاژ دیگری مثل مس ترکیب کنند. اگر خلوص نقره را عدد ۱۰۰ در نظر بگیریم، عدد ۲۵ نشان دهنده خلوص نقره و بقیه ناخالصی آن است که عیار انگشتر را مشخص می کند. معمولا برای انگشترهای دست ساز امروز نقره ۹۵ را هم به کار می برند تا میزان نقره به کار رفته در آن بیشتر و نرم تر باشد. اگر چه ارزش انگشتر های نقره را هنرمندی که روی آن کار کرده مشخص می کند. مثلا شاید ده گرم نقره فقط بیست هزار تومان قیمت داشته باشد؛ ولی به خاطر حکاکی انجام شده روی آن ده میلیون ارزش پیدا کند!»