اهمیت لبنیات در برنامه غذایی کاهش وزن

در یک برنامه غذایی سالم رعایت و مصرف گروه های غذایی موجود در هرم غذایی اهمیت زیادی دارد گروه شیر و لبنیات هم از این دسته هست. متاسفانه دیده می شود برای کاهش وزن در دوره های رژیم های خود پردازشی(من درآوردی) به خاطر وجود چربی در پنیر کالری شیر و ماست و حس کسلی و خواب آلودگی بعد از خوردن ماست و دوغ به عنوان دلایل این دسته از افراد برای حذف لبنیات است.

Related image

کالری یک لیوان شیر یا ماست شاید در یک وعده غذایی باعث بالا بردن سطح انرژی دریافتی از اون وعده غذایی بشه اما آیا واقعا این چند نکته اونقدر حائز اهمیته که از مصرف این نعمت لذیذ و سرشار از فایده خودمونو محروم کنیم؟ برای این که از بیشترین فواید لبنیات بهره ببرید این نکات را رعایت کنید.

۱)ماست رو سعی کنید با شام و یا نهار میل کنید(در کل با وعده ای که تا ۴ ساعت بعد از آن تمرین نمی کنید

۲)صبحانه رو به دلیل حالت کاتابولیک بدن و جذب مواد مغذی با شیر درآمیزید

۳)محلول شیر با قهوه نوشیدنی خوبی نیز می باشد مخصوصا پس از تمرین برای ورزشکاران

۴)پنیر فتا یا پنیر سفید در هر سی گرم دارای ۷ گرم چربی می باشد در حالی که این مقدار در رژیم های کم روغن و خشک اونقدری به چشم نمیاد

۵)خوردن شیر تا دو ساعت قبل از تمرین برای ورزشکاران هیچ گونه حس خواب آلودگی و یا سستی برای شما به وجود نمیاره

۶)روزی حداقل ۲ واحد لبنیات که شامل ۲ لیوان شیر یا ماست و یا ۴۵ گرم پنیر استفاده کنید

اگر به دلیل سرد مزاجی از مصرف ماست امتناع می کنید آن را با انواع مغز و یا نعناع خشک میل کنید

در نهایت کلسیم(سلامت استخوان و دندان) فسفر(آزاد سازی انرژی) روی(بهبود عملیات ایمنی بدن و ترشح هورمون رشد) منیزیم(بهبود عمل ماهیچه ها) ویتامین ب ۱۲(تولید سلول) پروتئین(رشد و ترمیم اندام)لبنیات کاله  لبنیات اونقدری ارزش دارده که تا به سلامتی و سالهای زندگی خود بیشتر از نخورم نخورم لاغر بشم اهمیت بدید.