باز کردن راه آب سینک

همان طور که می‌دانیم سینک ظرف‌شویی با چربی ظرف‌ها خود ریسه‌های غذا گل‌ولای سبزیجات و غیره در ارتباط است که عبور این گونه موارد از سینک ظرف‌شویی به مرور زمان باعث بروز گرفتگی مجاری سینک ظرف‌شویی می‌شود. در این مواقع اگر دانش برخورد با مشکلات نداشته باشید، دچار آشفتگی و از دست رفتن زمان می‌شوید و یا در صورتی که راه‌حل نامناسبی را انتخاب کنید، بیشتر دچار دردسرهای بزرگ می‌شوید.

3

در این نوشتار قصد داریم نکات کاربردی را خدمتتان ارائه کنیم که براساس آنها بتوانید هنگام مواجهه با مشکل گرفتگی سینک ظرف‌شویی بتوانید اقدام مناسبی انجام بدهید.

بهترین کار؛ جلوگیری از گرفتگی سینک ظرفشویی

هر چند که در نهایت مواجه شدن با فرآیند گرفتگی سینک ظرف‌شویی یک امر بسیار عادی به شمار می‌رود اما می‌توانید با رعایت یکسری نکات از بروز آن جلوگیری نمایید و یا حداقل وقوع آن را به تأخیر بیندازید. با توجه به اینکه اصلی‌ترین عامل ایجاد گرفتگی در سینک های ظرف‌شویی، نفوذ روغن و ذرات جامد به همراه گل و لای می‌باشد، استفاده از یک چاه بند و یا صافی برای جلوگیری از نفوذ ذرات غذا و همچنین سایر موادی که باعث گرفتگی می‌شوند، بسیار کارآمد است.

همچنین در صورتی که مانع از نفوذ روغن و مواد چرب به داخل چاهک سینک ظرف‌شویی بشوید، گام بسیار خوبی برای جلوگیری از گرفتگی سینک ظرف‌شویی تان انجام داده‌اید. در صورتی که می‌خواهید یک ظرف حاوی روغن را بشویید، بهتر است ابتدا روغن درون آن را با دستمال خارج کنید و سپس اقدام به شستن آن نمایید.

نخستین گام – خالی کردن مواد اولیه و جلوگیری از گرفتگی بیشتر سینک ظرفشویی

به محض آنکه احساس کردید در آستانه ی مواجه شدن با گرفتگی کامل سینک ظرف‌شویی هستید، ابتدا از ادامه فرایند شست‌وشو و یا هر کار دیگری که باعث نفوذ ذرات بیشتری در داخل چاهک می‌شود، خودداری نمایید . سپس مقداری آب در حال جوش را داخل چاهک بریزید تا مانع گرفتگی کامل راه عبور آب شوید. همچنین با این کار بافت چربی‌ها و ذرات قرار گرفته در مسیر عبور آب تا حدودی شسته می‌شوند و آن مقاومت اولیه‌شان را از دست می‌دهند.

این کار را می‌توان به عنوان نخستین گام تلقی کرد که در طی آن نوعی پیشگیری را انجام می‌دهید.

استفاده از لوله بازکن‌های شیمیایی

در حال حاضر تقریباً همه با لوله بازیکن‌های شیمیایی آشنا هستند اما نکته‌ای که وجود دارد و باعث می‌شود تا افراد مختلف نتایج مختلفی از این‌گونه لوله بازیکن‌های شیمیایی بگیرند . تفاوت در نحوه استفاده از آنهاست. لوله بازکن های شیمیایی که محلول‌های بسیار مؤثری هستند که به سادگی و با یک کاربری بسیار آسان امکان رفع گرفتگی سینک ظرف‌شویی را به شما می‌دهند اما باید توجه داشته باشید که پیش از استفاده از آنها، بایستی حتی‌المقدور سینک ظرف‌شویی شما و داخل چاهک آن خشک باشد. توجه داشته باشید که ریختن لوله بازکن‌های شیمیایی در داخل حجم زیادی از آب باعث کاهش شدید کارآیی عملکرد لوله باز کن ها و در نتیجه عدم رفع مشکل می شود.

بنابراین حتماً پیش از استفاده از لوله بازکن های شیمیایی، محل عبور آب و محلول شیمیایی را حتی‌المقدور کاملاً خشک کنید تا بتوانید حداکثر کارایی را از لوله بازکن شیمیایی دریافت نمایید.

همچنین هنگامی که لوله بازکن شیمیایی را در درون چاهک می‌ریزید، از بردن سطح چشم و تمام بود دهان خود به بالای چاهک خودداری نمایید، چرا که مواد شیمیایی موجود در این گونه محلول‌ها باعث بروز واکنش‌های شیمیایی مختلفی شده و ممکن است یک سری گازهای کاملاً سمی تولید کند و باعث بروز مشکلاتی برای شما شود.

همچنین پس از استفاده از لوله بازکن‌های شیمیایی، هرگز اوضاع را به حال خود رها نکنید بلکه می‌بایستی پس از رفع مشکل گرفتگی لوله‌ها و عملکرد صحیح محلول های لوله بازکن شیمیایی، مقداری آب بریزید تا زائده های باقی مانده از محلول‌های شیمیایی از درون لوله‌های شما خارج شوند. چرا که این قبیل مواد ماهیت شیمیایی داشته و در درازمدت می‌تواند باعث پوسیدگی لوله‌های شما شوند.

برخی از محلول‌های چاه بازکن برای از بین بردن گرفتگی‌های ناشی از چربی و ذرات غذا مناسب است و برخی دیگر برای گرفتگی‌های ناشی از تجمع مو در لوله استفاده می‌شود. پس محلول چاه بازکن مناسبی را خریداری کنید.

اگر قصد استفاده از لوله بازکن‌های شیمیایی را ندارید، گاهی یک لوله بازکن دستی بهتر از هر لوله بازکن شیمیایی دیگری عمل می‌کند.

استفاده از لوله بازکن های دستی

برای ایجاد چسبندگی بیشتر و قوی‌تر عمل کردن چاه بازکن، دور تا دور لبه پلاستیکی بخشی را که قرار است به سینک بچسبد، پارافین بمالید. قسمت پلاستیکی لوله بازکن را طوری که آب نتواند به زیر این کلاهک نفوذ کند روی چاهک قرار دهید و مقداری آب در سینک بریزید. دسته چاه بازکن را محکم به سمت پایین فشار دهید. این حرکت را ده بار انجام دهید. اگر لازم بود این کار را باز هم تکرار کنید. چاه بازکن را بردارید تا آب درون سینک با فشار وارد چاهک شود و ذرات داخل لوله را براند. آب داغ را باز کنید تا وارد لوله شود و جداره لوله را کاملا پاکسازی کند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

دیدگاه ها بسته است.