راهنمای انتخاب کفش برای هر عضو خانواده

● کفش‌ در دوره نوزادی
پزشکان معتقدند قبل از یک سالگی کودک، نباید از کفش استفاده کرد. در کودکان کوچک‌تر ازززز یکک سال، جهش رشدی شیرخوارر بسیار زیاد است و با توجه به رشد استخوان پای کودک در سال اول زندگی، استفاده از کفش مانع رشد عادی پای نوزاد می‌شود.
علاوه بر این، پزشکان عقیده دارند ترغیب کودک به استفاده از کفش در زیر یک سالگیییی گذشته ازز ایجاد هیجان و اضطراب در او،، تعادل بدن کودک را نیز به هم می‌زند. در یک سال زندگی، حرکت انگشتان پای کودک در تحرک آنها نقش مهمی دارد و کودکانی که تا سن ۱۲ ماهگی از کفش استفاده کرده‌اند در بزرگسالی نسبت به کسانی که در این دوره کفش نپوشیده‌اند، از تحرک و فعالیت کمتری برخوردارند. برای خرید کفش های مناسب چیپام را ببینید.

304_803

در ضمن، کودکانی که تا قبل از یک سالگی از کفش‌های با کف صاف استفاده می‌کنند در بزرگسالی با گودی کمر و کمردردهای سخت مواجه می‌شوند.
حتی بعد از ۱۲ ماهگی هم کفش کودک باید کاملا انعطاف‌پذیر و نرم باشد تا مانع رشدددد استخوان‌هایی پای کودک نشود.
● توصیه‌هایی برای خانم‌ها در انتخاب کفش
مناسب‌ترین کفش برای خانم‌ها کفشی است که حداکثر ۲/۵ سانتیمتر پاشنه داشتهه باشددد و پنجه آنن هم پهن باشد. همانن طور که گفته شد،‌به ویژه در استفاده طولانی مدت کفش‌های فاقد این ویژگی‌ها مشکلات متعدد اورتوپدی در پاهای شما ایجاد می‌شود.
در اصل کفش‌های پاشنه بلند و با پنجه‌های تیز باعث توزیع غیریکنواخت وزن بر روی پاهاااا شده وو شکل طبیعی پا را از بینن می‌برند. شاید باور کردنی نباشد اما ارتفاع پاشنه کفش اثر چشمگیری بر روی فشارهای وارده بر روی قاعده انگشتان پا دارد. حتی حدود یک سانتیمتر افزایش در ارتفاع پاشنه کفش می‌تواند فشار وارد شده به برجستگی‌های قاعده انگشتان در کف پا را تا حدود ۲ برابر افزایش دهد. از طرف دیگر برخی از خانم‌ها تمایل دارند که برای کوچک‌تر جلوه دادن پاهای خود از کفش‌های کوچک‌تر استفاده کنند. این تحت فشار قرار دادن اجباری پاها نیز با عوارض نامطلوبی در درازمدت همراه خواهد بود و بسیاری از مفاصل متعدد پاها را دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌کند.
● کفش‌هایی برای داخل خانه
سعی کنید در خانه یا کفش نپوشید یا از کفش‌های راحت و روباز مثل سندل‌ها و دم‌پاییییی ابریی استفاده کنید. در این شرایط کهه معمولا خطر چندانی پاها را تهدید نمی‌کنند نیازی به اثر محافظتی کفش‌ها نیست و می‌توان اجازه داد که پاها بدون مزاحمت کفش‌ها به راحتی حرکت کنند. البته این توصیه‌ها استثناء‌ هم دارند.
مثلا همه پزشکان متفق‌القول هستند که مبتلایان به دیابت یا بیماری‌های رشته‌هایی عصبییی که بهه علت از بین رفتن حس پاهاا در خطر بالایی از آسیب به پاها قرار دارند باید حتی در خانه هم از کفش یا پوشش‌های مناسب پاها استفاده کنند. در این موارد، کفش به عنوان محافظ عمل می‌کند تا از بروز آسیب ناخواسته به پاهای بی‌حس بیمار جلوگیری شود. این بیماران به علت عدم وجود حس درد متوجه آسیب پاهای خود نمی‌شوند و تکرار این آسیب‌ها می‌تواند به خطرات جدی و جبران‌ناپذیری همچون عفونت و زخم پاها منجر شود. از آنجا که روند ترمیم زخم‌ها در این بیماران بسیار به کندی صورت می‌گیرد این بیماران باید به هر شکل ممکن از بروز این آسیب‌ها پیشگیری کنند که استفاده همیشگی از کفش یکی از بهترین اقدامات است.
اما از طرف دیگر، یک کفش تنگ خود می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل بروز صدمه و آسیببب بههه پاهای این بیماران باشد. به همینن دلیل توجه و دقت در انتخاب یک کفش مناسب در مورد این بیماران نسبت به بقیه افراد از اهمیت بیشتری برخوردار است. این بیماران به هیچ عنوان نباید از کفش‌های تنگ یا گشاد استفاده کنند چون عوارض بسیار ناگوار و جبران‌ناپذیری برای آنها در برخواهد داشت. یک کفش تنگ ممکن است به زخمی منجر شود که در این بیماران می‌تواند در انتها به قطع پای بیمار منجر شود. در ضمن به این بیماران توصیه می‌شود که حداقل روزی یک یا دو بار کفش‌های خود را کاملا از نظر هرگونه آسیب یا جسم خارجی کنترل کنند. همین کنترل در مورد پاهای بیمار نیز باید صورت گیرد. در صورتی که هر گونه آسیب و یا تغییر شکل نامناسبی در کفش دیده شد باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض آن اقدام کنند.
در صورت بروز زخم، تاول، سیاه‌شدگی و هر علامت دیگری در پاها، افراد دیابتی‌ و دیگرررر مبتلایان بهه بیماری‌های رشته‌هایی عصبی باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.
● کفش‌های شغلی
در مشاغل خاص ممکن است کفش‌های خاصی نیز مورد استفاده قرار بگیرند. به طور مثالللل درر مشاغلی که با احتمال سقوطط ابزارآلات و یا اجسام سنگینی همراه هستند ممکن است از کفش‌هایی استفاده شود که از چرم‌های بسیار ضخیم و کلفت ساخته شده‌اند و انعطاف‌پذیری بسیار اندکی دارند. اگر چه راه رفتن با این کفش‌ها به علت کم بودن انعطاف‌ آنها بسیار سخت است اما روش‌ بسیار خوبی برای محافظت از آسیب پاها هستند.
استفاده از جوراب‌های نرم در این کفش‌های سفت و خشن می‌تواند تا حدودی راحتیییی بیشتری راا برای مصرف کننده فراهمم کند. در مورد هر شغلی باید برحسب شرایط خاص آن شغل کفش مناسب را انتخاب کرد. به طور مثال در مشاغلی که با شعله‌های آتش در تماس هستند استفاده از کفش‌هایی که مثل کتانی از جنس پارچه هستند یا بخش‌هایی از آنها از پلاستیک ساخته شده‌اند می‌توانند خطرناک و نامناسب باشند.پس حتما در هنگام کار سعی کنید کفشی متناسب با شرایط شغلی خود انتخاب کنید تا خطرات کمتری پاهای شما را تهدید کنند.
● کفش‌های بچه‌گانه
بچه‌ها معمولا تا زمانی که به راه می‌افتند (معمولا بین ۱۲ تا ۱۵ ماهگی) نیاز به کفشششش ندارند. تا اینن زمان فقط جوراب‌ برایی محافظت از پای کودک کافی است تا هم آن را از آسیب‌های جزئی محافظت کند و هم آن را گرم نگه دارد. اما به محض به راه افتادن کودک باید به فکر کفش‌های مناسب برای او باشید چرا که راه رفتن کودکان در اوایل راه رفتنی بی‌احتیاط و بی‌مبالات است و احتمال صدمه دیدن پاهای این کودکان نوپا بسیار زیاد است.
داشتن یک کفش مناسب در این موارد می‌تواند یک وسیله اطمینان هم برای والدین و همممم برای خودد کودک و نیز وسیله‌ای بسیارر ارزشمند برای پیشگیری از آسیب‌های غیرمترقبه به پاها باشد. در ضمن فرصت خوبی را فراهم می‌کند که کودک به تدریج با پوشیدن کفش نیز آشنایی پیدا کند و به تدریج خودش پوشیدن کفش را یاد بگیرد. زمانی که به فروشگاه‌های کفش‌ بچه‌گانه مراجعه می‌کنید معمولا طیف وسیعی از کفش‌های رنگارنگ و قشنگ در سایزهای مختلف پیش روی شما قرار می‌گیرد. برای همین معمولا خریداری کردن کفش برای بچه‌ها خیلی بیشتر از خریدن یک کفش برای پدر و مادر او طول می‌کشد. به هر حال باید حوصله به خرج بدهید. سعی نکنید اگر از کفشی به هر دلیل (چه از نظر زیبایی و چه از نظر قیمت) خوشتان آمده است، به هر شکل ممکن پای کودک را در آن جا بدهید.
همان اصولی که در مورد هماهنگی اندازه کفش و پا در مورد بزرگسالان گفتیم در موردددد کودکان همم صادق است و شاید بهه مراتب مهم‌تر هم باشد. کفش‌های کودکان باید نرم، سبک و انعطاف‌پذیر باشد. در غیر این صورت تمایل کودک به پوشیدن کفش کم می‌شود. در ضمن پنجه کفش باید به اندازه کافی جا داشته باشد تا اجازه رشد به پای در حال رشد کودک داده شود. به طور معمول توصیه می‌شود که در جلوی کفش باید حدود یک بندانگشت جای خالی وجود داشته باشد تا برای ۳ تا ۶ ماه آتی‌ جای کافی برای رشد پای کودک وجود داشته باشد.
پس اگر کفشی که برای کودکتان تهیه می‌کنید کاملا به نوک پنجه پای او می‌چسبدد کفششش مناسبیی نیست چون در ماه‌هایی آتی و طی روند رشد سریع کودک نوک انگشتان او آسیب خواهد دید. همیشه در تهیه کفش برای بچه‌ها باید به فکر رشد سریع پای کودک باشید و کفشی تهیه کنید که تا حدودی جا برای رشد کودک می‌گذارد.
از طرف دیگر اگر کفشی که می‌خرید بیش از حد گشاد باشد و در پای کودک لق بزند،،،، احتمالل پیچ‌خوردگی‌ها و آسیب‌های مچ پاا را در فرزند شما افزایش می‌دهد. بسیاری از والدین کفش‌های بزرگی برای کودکان خود تهیه می‌کنند تا برای مدت‌ها جای رشد داشته باشد و برای چندین ماه از خریدن کفش نو راحت باشند. اما این کار به قیمت افزایش احتمال پیچ‌خوردگی و آسیب پاهای کودکشان تمام می‌شود. اگر می‌بینید که کودک شما به کرات کفش‌هایش را در می‌آورد و تمایلی به استفاده از آنها ندارد، شک کنید که شاید این کفش‌ها او را آزار می‌دهند. حتما باید کفش کودک خود را به طور دوره‌ای و هر چند وقت یک بار کنترل کنید. هر زمانی که احساس می‌کنید به علت رشد کودک، کفش‌هایش تنگ شده‌اند، برای وی کفش‌های مناسب جدیدی تهیه کنید و اصراری به استفاده از کفش‌های قدیمی نداشته باشید.
● کفش‌های طبی
اما گونه دیگری از کفش‌ها، کفش‌های طبی هستند. اگر واقعا به استفاده از این کفش‌هااا نیازز داریدد انتخاب آنها را باید بهه متخصص اورتوپدی خود بسپارید. انواع کفش‌های طبی بسیار گسترده‌اند و هر کدام از آنها برای اختلال و ناهنجاری خاصی طراحی شده‌اند و بنابراین فقط پزشک شماست که می‌تواند مناسب‌ترین آنها را برای شما انتخاب کند. اختلالات متعددی در پاها وجود دارند که به استفاده از کفش‌های طبی خاص نیاز دارند.
از اختلالات مادرزادی پاها گرفته تا استعداد به در رفتگی‌های مکرر مچ پا‌، همگی بااا استفادهه ازز کفش‌های مناسب طبی تاا حدودی قابل ترمیم و بهبودی هستند اما به شرطی که از کفش مناسب استفاده شود. به طور مثال،‌ برخی از افرادی که دچار شل‌شدگی مفصل مچ پا هستند به کرات دچار در رفتگی مفصل مچ پا می‌شوند. این افراد به طور غیرعادی از چکمه استفاده می‌کنند تا ثبات مچ پای آنها بیشتر شود. اگر چه این کار ممکن است مفید باشد اما بسیاری از پزشکان معتقدند چکمه‌های معمولی هیچ‌گونه افزایشی در محافظت از پا ایجاد نمی‌کنند. به عقیده پزشکان کفش‌های طبی مخصوصی برای این بیماران مناسب‌تر و منطقی‌تر هستند.
● کفش‌های ورزشی
کفش‌های ورزشی در واقع انواع مختلف دارند و هر ورزشی بستگی به ویژگی‌های خود نیازززز به نوعع به‌خصوصی از کفش‌ها دارد.. اما در سال‌های اخیر بعضا این کفش‌ها جنبه زینتی هم پیدا کرده‌اند و بسیاری از دخترها و پسرهای جوان هم به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنند. شاید فکر کنید که کفش‌های ورزشی بیشتر مورد مصرف آقایان هستند. اما جالب اینجاست که آمارها نظری مخالف دارند. طی سال‌های اخیر تعداد خریداران زن از مردان بیشتر بوده است چرا که در واقع علاقه زنان به شرکت در ورزش‌های مردانه‌تر افزایش یافته است. در مورد کفش‌های ورزشی ۲ اصل مهم حتما باید رعایت شوند که عبارتند از: راحتی وامنیت.
در ضمن باید توجه داشت که در انتخاب کفش ورزشی هم مثل کفش‌های عادی بین زن وووو مرد تفاوتت قائل شد. در اصلل نمی‌توان گفت که یک کفش ورزشی زنانه همان کفش ورزشی مردانه کوچک است. خصوصیات جسمانی پای زنان با مردان کاملا متفاوت است که این امر نشان می‌دهد باید ساختار کفش‌های ورزشی آنها هم با یکدیگر متفاوت باشد.
متاسفانه این امر در ورزش‌های روزمره ما چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. توصیه‌های کلیییی ماا همیشه بر این است که انتخابب کفش ورزشی مناسب باید بر اساس رشته ورزشی شما صورت گیرد. در مورد رشته‌های ورزشی درگیر با دویدن، کفش مناسب کفشی است که جهت جلوگیری از شکستگی‌های ناشی از خستگی استخوان‌ها طراحی شده است. در مورد رشته‌های توپی هم کفشی مناسب است که مانع از پیچ‌خوردگی‌ها بشود. یک کفش ورزشی مناسب باید پاشنه محکمی داشته باشد، در قسمت‌ میانی کف پا استقامت خوبی داشته باشد و در ضمن قوام آن در سمت داخل سفت‌تر باشد. بهتر است کفش‌های دارای بالشتک‌ محافظه ضربه را انتخاب کنید و کفش شما به شکلی باشد که از قسمت پنجه خم شود نه از قسمت وسط کفش. پاشنه کفش هم نباید تحرک زیادی داشته باشد.
▪‌ هرگز کفش‌های جدید خود را برای مسابقه نپوشید.
▪ از درون و بیرون کفش را چرب کنید تا موجب دوام کفش شود و بتوانید آن را برای مدتتتتت طولانی نگه دارید.
▪ در گذشته فوتبالیست‌ها دو جفت کفش داشتند که یکی برای زمین چمن بود و دیگریییی برایی زمین‌های سفت. با پیدایشش استوک‌های پیچی، یک جفت کفش برای هر دو منظورفوق کافی است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *