ساخت زیورآلات بدلی هنری شیاردار

اگر اهل کاردستی و هنرهای خانگی باشید، حتماً خیلی از چسب حرارتی استفاده می‌کنید. کارکردهای چسب حرارتی برای شما خیلی زیاد است اما ما می‌خواهیم یک مورد دیگر هم به این لیست اضافه کنیم: ساخت انگشتر ! تعجب کرده اید؟ نگاهی به تصاویر زیر بیاندازید. این انگشترها با چسب حرارتی ساخته شده اند! با ساختنی همراه شوید.

اگر قبلاً با چسب حرارتی کاردستی درست کرده باشید، می‌دانید نقاشی کردن روی آن یا شکل دادنش چقدر سخت است. به همین خاطر برای ساخت انگشتر از روش ساده تری استفاده می‌کنیم. ابتدا چسب حرارتی را صاف می‌کنیم و سپس با پانچ طرح دار به آن شکل می‌دهیم.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت انگشتر

 • تخته برش
 • کاتر و قیچی
 • چسب حرارتی
 • استیک چسب حرارتی
 • سشوار
 • استوانه فلزی یا آلومینیومی‌– از این استوانه به عنوان غلتک استفاده می‌کنیم
 • بند سیمی‌– برای اندازه گرفتن دور انگشت
 • پانچ طرح دار
 • اسپری رنگ آکریلیک

گام دوم: اندازه انگشت را مشخص کنید

دور انگشت تان را اندازه بگیرید

دور انگشت تان را اندازه بگیرید

با بند سیمی‌(یا وسایل مشابه) دور انگشتی که انگشتر را برایش می‌سازید، اندازه بگیرید.

گام سوم: چسب را آب کنید

 1. یک تکه کاغذ تمیز به عنوان سطح آب کردن چسب آماده کنید. چسب را به طول ۷٫۵ سانتیمتر روی کاغذ بریزید. تا چسب داغ است، استوانه فلزی را روی آن بکشید تا دور آن بپیچد. اینکار را سریع انجام بدهید تا چسب به کاغذ نچسبد.
 2. چند دقیقه صبر کنید تا چسب خشک بشود. وقتی چسب کاملاً سفت شد، با نازل داغ چسب حرارتی لبه‌های برآمده را صاف کنید.
 3. با کاتر چسب را از یک قسمت ببرید و آن را از میله جدا کنید. ضخامت چسب در این مرحله به اندازه کاغذ یا مقوای ضخیم است و از آن برای ساخت انگشترهای شیاردار استفاده می‌کنیم.
در زرتاج بخوانید: ساخت حلقه گل (خودت بساز)

اگر می‌خواهید از طرح‌های حجیم مثل گل استفاده کنید، برای ساخت انگشتر به چسب ضخیم تر نیاز دارید. برای ساخت این چسب ضخیم تر مراحل بالا را یکبار دیگر تکرار کنید. اما بعد از شکل گرفتن چسب دور میله، یک لایه چسب دیگر آب کنید و روی لایه چسب روی میله بپیچید. وقتی این دو لایه بهم وصل شدند، آنها را از میله جدا کنید.

گام چهارم: چسب را صاف کنید

نوار چسبی را صاف کنید

نوار چسبی را صاف کنید

 1. چسب را روی یک سطح صاف بگذارید و رویش سشوار بگیرید. حواستان باشد حرارت چسب آنقدر زیادی نشود که باعث آب شدنش بشود.
 2. وقتی چسب کمی‌نرم شد، استوانه فلزی را رویش بکشید تا صاف بشود. اینکار را آنقدر تکرار کنید که چسب صاف بشود.
 3. برای ساخت انگشتر شیاردار به یک لایه چسب نازک و برای ساخت انگشتر گلدار به دو لایه چسب نازک و یک لایه چسب ضخیم نیاز دارید.

گام پنجم: انگشتر شیاردار را بسازید

بعد از آماده کردن چسب‌ها می‌توانید ساخت انگشتر را شروع کنید. ابتدا چسب را داخل پانچ قرار بدهید و هر دو طرفش را طرح دار کنید. سپس چسب را مطابق با اندازه نوار سیمی‌اندازه بزنید. دقت کنید که برای ساخت انگشتر باید هر دو طرف را بهم وصل کنید. پس موقع اندازه گیری اتصال را هم در نظر داشته باشید.

سپس برای اتصال دو سر انگشتر، هر دو سر نوار چسبی را آب کنید و بهم بچسبانید. بعد از سفت شدن چسب هم قسمت‌های اضافی را ببرید.

گام ششم: انگشتر گلدار را بسازید

ابتدا نوار چسبی کلفت را طوری ببرید که از عرض به طول ۳ میلیمتر برسد. مطابق گام پنجم، این نوار چسبی را هم به اندازه دور انگشت تان ببرید و دو سرش را بهم بچسبانید.

در زرتاج بخوانید: خودت بساز: آموزش تصویری ساخت دستبند طنابی

با پانچ از نوار چسبی نازک شش تا هفت گل ببرید و آنها را به شکل دلخواه تان روی انگشتر بچسبانید.

گام هفتم: انگشترها را رنگ کنید

برای اینکه طرح انگشترها الف دال بهتر دیده بشود، می‌توانید آنها را با اسپری رنگ آکریلیک رنگ کنید. اگر هم بخواهید می‌توانید با قلم موی زیر روی گل‌ها یا دور شیارها طرح بیاندازید.

تصاویر انگشترهایی که با چسب حرارتی می‌سازید را برای ساختنی ارسال کنید. ب