عوارض مانیکور  شکنندگی آن

یک متخصص پوست و استاد دانشگاه گفت : مانیکور کردن ناخن موجب ریش ریش شدن ناخن و جدا شدن آن از چین های دور ناخن شده و به بروز عفونت های میکروبی و قارچی منجر می شود.

Image result for ‫فواید مانیکور‬‎

دکتر بهروز باریک بین در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: اگر به ناخن‌ های خود خوب دقت کنید، می‌ بینید که در قسمت بالای ناخن در جایی که به پوست متصل می ‌شود یک بخش وجود دارد که مثل چسب پوست را به ناخن چسبانده است و مانع ورود اجسام خارجی و رطوبت به شکاف بین صفحه ناخن و چین بالای ناخن می ‌شود.

 

این متخصص پوست ادامه داد: به این لایه محافظ اصطلاحا کوتیکول می ‌گویند، ریش ‌ریش شدن ناخن‌ ها در اثر گسترش بیش از حد کوتیکول و جدا شدن آن از چین‌ های دور ناخن ایجاد می ‌شود.

دکتر باریک بین توضیح داد: مرتب کردن و آرایش ناخن های دست “مانیکور” و ناخن‌ های پا را “پدیکور” می ‌گویند و متاسفانه بیشتر مانیکورسیت‌ ها، کوتیکول ناخن را برداشته و یا به آن آسیب می ‌رسانند و این امر می ‌تواند به عفونت‌ های میکروبی و قارچی ناخن منجر شود.

وی، شایع ‌ترین و بیشترین عوارض مانیکور ناخن را شکنندگی و لایه‌ لایه‌ شدن قسمت انتهایی صفحه ناخن و عفونت‌ های چین بالایی آن ذکر کرد و اظهار داشت: بسیاری از زنان برای مرتب کردن ناخن های خود به استفاده از لاک‌ بَر‌ها، کوتاه کردن و سوهان زدن ناخن، شکل دادن، تزیین کوتیکول روی می آورند که در هر کدام از این مراحل از مواد شیمیایی خاصی ممکن است استفاده شود و موجب شکنندگی ناخن می شوند.

وی توضیح داد: ناخن ‌ها، تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار اختلال می ‌شوند، بیماری‌ های داخلی، بیماری‌ های پوستی و عوامل محیطی و ترکیبات آرایشی بهداشتی همگی می ‌توانند روی ناخن‌ ها تاثیر بگذارند و در ایجاد بیماری ‌های ناخن موثر باشند.

وی تصریح کرد: این ضایعات گاه دردناک و ناراحت کننده هستند و بیمار اغلب به طور دایم کوتیکول ناخن‌ هایش را می ‌کند، این مشکل اساسا در افرادی که پوست خشک داشته و در شستشوی دست‌ ها زیاده ‌روی کرده و یا از شوینده‌ های نامناسب استفاده می‌ کنند، رخ می‌ دهد.

دکتر باریک بین، کوتاه کردن این ضایعات با قیچی یا ناخن‌ گیر را بهترین راه حل دانست و گفت: استفاده از کرم‌ های نرم‌ کننده به خصوص آن ها که حاوی اوره هستند، نیز می‌ تواند از پیدایش مجدد ریش ریش شدن ناخن ‌ها جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: افراد نباید فراموش کنند که در شستشوی دست ‌ها از صابون‌ های بسیار ملایم استفاده کرده و بلافاصله پس از شستشوی دست و خشک کردن آن ها، با یک مرطوب ‌کننده مناسب دست‌ ها و دور ناخن‌ های خود را چرب کنند.